Pewnie nikogo nie trzeba przekonywać, że współpraca z twórcą internetowych treści (tzw. influencerem) to świetny sposób na promocję naszej marki. Dzięki niej możemy pokazać nasz produkt lub usługę w naturalny sposób. Taka współpraca podniesie nie tylko świadomość marki, ale również bezpośrednio wpłynie na sprzedaż. Jak się do takiej współpracy przygotować, aby była skuteczna i bezpieczna?
Ponieważ influencer (jak każdy celebryta) to dość specyficzne medium reklamowe – taka współpraca niesie ze sobą również wiele zagrożeń. Przed większością z nich jednak możemy się zabezpieczyć podczas tworzenia oraz podpisywania umowy. To konieczny element takiej współpracy. W Focus Nation często współpracujemy z twórcami, dlatego wspólnie z prawnikami stworzyliśmy listę niezbędnych elementów umowy, która zabezpiecza interesy zarówno marki, Klienta, jak i samego influencera. Jakie zapisy powinny się znaleźć w takiej umowie?
Określ zakres działań z influencerem
Przede wszystkim musisz bardzo dokładnie określić zakres działań twórcy. Co ma zrobić – czy tylko publikację czy ma zorganizować konkurs? Jakie elementy powinna zawierać publikacja? Ile tych publikacji ma być w ramach współpracy? Ile razy powinien pojawić się produkt lub logo oraz w jakim kontekście? Dzięki temu Twórca doskonale wie co, jak i kiedy powinien przygotować, aby dobrze wykonać swoją pracę. A my wiemy w jaki sposób ocenić, czy jego praca została dobrze wykonana.
Odpowiedzialność to podstawa
Publikując w swoich kanałach treści związane z marką i biorąc za to wynagrodzenie twórca bierze na siebie odpowiedzialność za wizerunek marki. Dlatego warto jasno określić warunki, które musi spełniać, aby wpływać pozytywnie na markę. Twórca powinien powstrzymać się od współprac z markami konkurencyjnymi w trakcie trwania umowy, a nawet do kilku tygodni po jej zakończeniu (chyba, że marka wyrazi zgodę na taką współpracę). W tym miejscu musi być też opisana odpowiedzialność dotycząca wpływu działań influencera i jego osobistego wizerunku na wizerunek marki, z którą współpracuje. Marki nie chcą i nie powinny pojawiać się w środowisku o negatywnym postrzeganiu. Dlatego musimy jasno określić, że umowa może być realizowana tylko i wyłącznie, gdy nie ma zagrożenia, że działania influencera mogą wpłynąć negatywnie na wizerunek marki.
Odpowiednie wynagrodzenie
Każda współpraca wiąże się z wynagrodzeniem (również barter jest jego formą). Oprócz jego wysokości należy określić rodzaj umowy i sposób zapłaty. Ponieważ twórca wykonuje dla Ciebie pracę, która ma wpłynąć na Twój biznes ważne jest, aby wynagrodzenie odzwierciedlało możliwą efektywność tej pracy. Dlatego musisz ocenić jaki wpływ może mieć dany twórca i czy kwota, którą proponuje jest warta potencjalnego efektu.
Należy przy tym pamiętać, że każdy influencer ma swoje stawki. Zależą one nie tylko od ilości obserwujących, ich demografii czy zaangażowania, ale również jakości przygotowanych treści. Wspomniane wcześniej zakazy konkurencji również wpływają na ogólną wycenę.
Prawa własności intelektualnej
Stworzone przez Influencera treści posiadają wartość intelektualną, której właścicielem jest autor. Dlatego w umowie o współpracy dobrze jest zawrzeć zapisy mówiące o przekazaniu autorskich praw majątkowych do materiałów przygotowanych przez influencera w ramach współpracy. To zagwarantuje Ci, że nawet po skończonej współpracy (publikacji i otrzymanym wynagrodzeniu) będziesz mógł korzystać z przygotowanych materiałów. Przy prawach autorskich należy określić czas ich obowiązywania, zakres (platformy i media) oraz region (na przykład tylko w Polsce).
Zapisy dotyczące poufności
Kolejne zapisy, które są istotne w takiej umowie to zapisy o zachowaniu poufności. Nie chcemy, aby twórca chwalił się współpracą z agencją, przekazywał dalej informacje o swoim wynagrodzeniu, warunkach zapisanych w umowie czy danych o naszej marce lub produktach związanych z promocją. Dlatego muszą znaleźć się te zapisy, w których jasno określimy, które informacje są poufne, jakich nie może przekazywać oraz jakie są konsekwencja wycieku tych danych (kary umowne).
Skutki niedotrzymania warunków umowy
Najtrudniejszą i najbardziej wrażliwą częścią są konsekwencje, które może ponieść twórca z niewywiązania się z umowy lub w inny sposób naruszenia jej postanowień. Współpraca z influencerem to najczęściej jeden z wielu elementów złożonej kampanii. Niewywiązanie się z ustalonych działań może wpłynąć na integralność całej komunikacji, a czasami wręcz narazić firmę na nieprzewidziane koszty. Może się okazać podczas trwania kampanii, że influencer dopuścił się działań, które negatywnie wpłynęły na jego wizerunek. W tym miejscu musimy się zabezpieczyć, że nie tylko możemy wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym, ale również możemy żądać od twórcy zadośćuczynienia za straty wizerunkowe lub finansowe, poniesione przez markę.
Przy współpracy z twórcą jest tyle samo zagrożeń, co szans dla budowania wizerunku marki. Dlatego należy się do tego odpowiednio przygotować i zabezpieczyć wszystkie strony. Takie podejście oraz przedstawienie i wytłumaczenie twórcy z czego wynikają wszystkie zapisy z umowy może uchronić nas przed wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami. Jak się okazało podczas wielu współprac, które mieliśmy okazję organizować, zarówno twórcy, jak i marki docenili naszą umiejętność przewidywania i zabezpieczania interesów oraz zawarte w umowie zasady.
FOCUS NATION (www.focus-nation.pl)
polska agencja reklamowa 360, która od ponad 20 lat dostarcza swoim Klientom rozwiązania z efektem WOW. Blisko 50-osobowy zespół pracuje dla topowych, polskich i międzynarodowych marek, m.in. Brown-Forman, Mastercard, Krosno Glass, INGKA Centres, Bank BNP Paribas, Dell Technologies, PZU… Focus Nation stawia na partnerskie relacje oraz długoterminową i kompleksową współpracę, traktując Klientów indywidualnie, by kompleksowo wspierać realizację ich celów.