Największą zmorą każdej agencji jest stwierdzenie „Nie, nie potrzebujemy strategii, przecież znamy swoją markę”. I to nie w kontekście wsparcia sprzedaży, zbudowania wizerunku marki, ale również w kontekście social mediów.
Po co komu strategia?
Strategia to nie jest zbędny, czasochłonny i niekiedy dość kosztowny zabieg, ale jest to plan, który nadaje kierunek wszystkim działaniom i trzyma markę w odpowiednich ryzach.
Trzeba ją zrobić. Raz a dobrze.
Strategia ogólna marki wyznacza strategię sprzedażową, wizualną oraz komunikacji – w tym strategię social mediową.
Strategia działań w Social Mediach
Poskromić bestię
Przygotowanie strategii może przytłaczać. Wśród najczęściej pojawiających się czynników odpowiadających za jej brak są poczucie niedostatecznych kompetencji do jej stworzenia oraz niewiedza, jak ta strategia powinna wyglądać.
Aż 13% badanych respondentów (dane z raportu Premium Consulting 2019) wskazuje, że woli działać na bieżąco, niż planować. W konsekwencji – takie zachowanie prowadzi do przepalania budżetu („jak jedno narzędzie zawodzi, spróbujmy kolejnego”), frustracji, a w konsekwencji marka znika z pola widzenia konsumenta.
Strategia działań w Social Media
Czy rozumiesz swoją markę?
Mitem jest, że każdy klient, nawet ten który od podstaw tworzył niszową markę bambusowych skarpetek – rozumie swój brand i ma pewność, że zmierza z nią w dobrym kierunku.
„Do czego potrzebny Ci TikTok? Jaki cel ma realizować?” – na to pytanie można usłyszeć: „bo TikToka teraz robią wszyscy”.
Robi każdy, ale czy każdy robi to dobrze?
Nie wiesz, czy potrzebujesz strategii?
Jeśli nadal nie jesteś przekonany, czy Twoja marka potrzebuje wsparcia strategicznego – możemy przygotować dla Ciebie pytania w formie kwestionariusza.
Szczegółowo opracowany dokument standardowo trafia w ręce osoby stojącej na czele marki, a w przypadku dużych firm, dodatkowo do przedstawicieli poszczególnych działów.
Ciekawe jak, bardzo niespójnie czasem, postrzegają ten sam brand, poszczególne osoby w strukturze.
Czy znasz swój produkt?
W kwestionariuszu znajdują się pytania dotyczące m.in. – misji, wizji, celów, produktów lub usług, grup odbiorców, konkurencji, w przypadku firm już trochę będących na rynku – także podsumowanie dotychczasowych działań.
Miło, jak do kwestionariusza – klient dołączy także benchmarki – co go inspiruje, co chciałby wykorzystać u siebie.
Odpowiedzi na pytania z reguły są podstawą do rozpoczęcia tworzenia strategii.
Zdarza się, że niewinny kwestionariusz pozwala – klientowi, który „wpadł tylko po Instagram” – zbudować całościowy plan na markę.
Czy musimy być jak wszyscy?
Nie. Dlatego warto wiedzieć, jakie jest nasze otoczenie.
Analiza otoczenia to nieodłączny element każdej strategii. Punktem wyjścia są odpowiedzi na następujące pytania plus dogłębny research:
„- Jak komunikuje się Twoja konkurencja na lokalnym rynku? - A jak komunikują się podobne brandy na świecie? – Do kogo mówią? - Co mówią? – Jaki mają ton wypowiedzi? - Czym się wyróżniają? - Co pokazują? - Z kim współpracują? - Jakie emocje wzbudzają? - Gdzie się pojawiają? - Jakie są trendy w PL i na świecie?”.
Strategia działań w Social Media
Na koniec trzeba określić, jakie są mocne strony marki, jakie słabe, gdzie widzimy potencjał, a które obszary lepiej omijać?
Na podstawie powyższych informacji – wyłania się zarys wizerunku marki – także tego w social mediach.
Idealny człowiek
Czyli, kto jest naszą grupą docelową?
Z pomocą przychodzi Facebook i SoTrender, które dostarczają nam kluczowe dane na jej temat (wiek, płeć, miasto, zainteresowania etc.)
To nie wszystko. Warto zadać sobie trochę trudu i wejść w buty idealnego klienta – tworząc brand personę i przewidując jej zachowania w różnych obszarach - w tym - w social mediach (ile czasu przegląda Instagram, na jakich kanałach społecznościowych ma konto, co lajkuje, skąd czerpie inspiracje itd.).
Tak - to klienci determinują kanały, w których powinniśmy się pokazać.
Idziemy za klientem.
Komunikacja w dobrym tonie
Komunikacja bywa trudna, zwłaszcza, jak nie można trafić w ton of voice rozmówcy. Inaczej jest, gdy dwie strony mówią jednym językiem. Dobrym przykładem jest chociażby marka Comedy Central, która wraz ze swoimi odbiorcami komunikuje się stylem opartym na humorze i zabawie.
Określenie tone of voice jest niezbędne, jeśli tworzymy strategię social mediową.
W jaki sposób marka powinna mówić – zabawny, profesjonalny, inspirujący a może odważny? Warto określić to sobie na samym początku.
Inaczej będzie komunikowała się eko marka modowa, która walczy z fast fashion, inaczej producent parówek.
Tone of voice jest determinowany pozycjonowaniem marki, jej grupą docelową oraz charakterem jej profilu. Jednak, warto zaznaczyć, że język komunikatów może być odmienny zależności od miejsca publikacji treści (większa swoboda na TikToku, mniejsza na Twitterze).
Co chcemy osiągnąć?
Zbudowanie świadomości marki bądź produktu, sprzedaż a może 10 000 obserwatorów?
Lepiej, to sobie określić przed założeniem profili social media. To od nich zależy dobór odpowiednich działań, jak chociażby dobór kanału komunikacji.
Storytelling
Czyli wciągająca opowieść o marce, zapraszająca do jej świata.
Dlaczego jest tak ważny? Bo od początku pozwala utrzymać uwagę odbiorcy. Najczęściej wynika z big idei zawartej w strategii ogólnej.
Kiedy jemy markę oczami
Prosta zasada – jednym z obszarów strategii ogólnej jest pozycjonowanie i nakreślenie profilu marki, w tym, jak marka wygląda. Wizerunek w sieci musi być maksymalnie spójny, przyciągać uwagę, odzwierciedlać jej charakter.
Wybrany język wizualny determinuje późniejszy content i jego produkcję.
A co z Influencerami?
Social media to nie tylko kanały społecznościowe.
Influencerzy to nieodłączny element strategii social mediowej i szkoda rozpatrywać to oddzielnie. W końcu content tworzony przez nich ląduje na kanałach social media (głównie IG i TikTok).
I już na koniec…
Nie należy traktować strategii social media, jako niezależnego bytu. Najczęściej to integralna, wynikająca ze strategii ogólnej – część (zwana strategią komunikacji).
To ona nakreśla, w jaki sposób marka będzie opowiadała konsumentowi na temat swoich produktów bądź usług, przy okazji wskazując jakimi kanałami powinna to zrobić.
Strategia ogólna marki wyznacza kierunek komunikacji, wyznacza grupy odbiorców, zarówno strategiczne, jak i taktyczne. Pokazuje w jakim miejscu marka powinna się znaleźć.
Opracowanie strategii może przerażać.
Dlatego, jeśli nie czujesz się na sile, aby samodzielnie opracować strategię dla swojej marki, chcąc zacząć komunikację w social mediach – powierz to w ręce specjalistów!
Autorem felietonu jest Edyta Złomaniec, Strategy Manager w Focus Nation. Edyta jest strategiem z 10-letnim doświadczeniem w branży komunikacji marketingowej. Specjalizuje się w strategii wizerunkowej, głównie dla marek z segmentu fashion & beauty. W Focus Nation pełni rolę Strategy Managera, i pracuje obecnie dla marek z branż: bankowość, nieruchomości, lifestyle.
Artykuł ukazał się na łamach Brief.pl w ramach cyklu "3 filary sukcesu budowania i rozwoju marki w Social Media": https://brief.pl/zrobcie-mi-tiktoka-czyli-jak-wytlumaczyc-klientowi-ze-potrzebuje-strategii/