Z odwiecznym pytaniem "Czym jest prawdziwa kreatywność?" zmierzył się Dawid Bednarski, dyrektor kreatywny naszej agencji eventowej Imagine Nation w felietonie dla Media Marketing Polska (nr 12/2022)
Zapraszamy!
Mamy dla Was naprawdę ekscytujące wyzwanie. Wprowadzamy nowy, rewolucyjny produkt (ogłaszamy nowe rewolucyjne podejście do kultury wewnętrznej naszej firmy). Nasza strategia w bardzo jasny sposób określa przekaz i tonality marki oraz wydarzenia. Wiemy, z jakim poczuciem i przekonaniami uczestnik powinien wyjść z imprezy, którą dla nas zrobicie. Wygospodarowaliśmy na to spory budżet, bo chcemy, aby był to event, jakiego świat nie widział. Zaskoczcie nas swoją kreatywnością!
Dawid Bednarski, Imagine Nation: Życzylibyśmy sobie i Państwu, żeby tego typu briefy mogły przychodzić do nas jak najczęściej. Jednak wiemy dobrze, że nie tak wygląda zwykle Wasza i nasza praca. Z innego rodzaju kreatywnymi wyzwaniami przychodzi nam wspólnie się mierzyć. Przecież zdecydowana większość zapytań, jakie otrzymujemy, można by z przymrużeniem oka streścić w następujący sposób:
Zróbmy jeszcze raz to samo - tylko inaczej.
Rewolucji nie robi się co tydzień.
· Zbliżają się Święta, jak (znowu) opowiemy nasz produkt konsumentom? Czego będą mogli, dzięki naszej marce doświadczyć?
· Zbliżają się (znowu) Święta, szukamy ciekawego sposobu na spędzenie czasu w luźnej atmosferze z naszymi pracownikami. Prosimy o nieproponowanie nam motywu przewodniego <<Wielki Gatsby>> lub <<Kevin sam w domu>>.
· Już po raz trzynasty uhonorujemy naszych najlepszych sprzedawców nagrodą Sprzedawcy Roku podczas uroczystej Gali Sprzedawców. Chcemy, aby wszyscy, nie tylko laureaci, (znowu) poczuli się wyjątkowo i na długo zapamiętali to wydarzenie.
Właśnie w takich momentach kreatywność jest na wagę złota i wielokrotnie słyszymy od naszych stałych klientów, że wracają do nas, bo my zawsze coś ciekawego wymyślimy. A jak my to robimy? Co oznacza kreatywność w tego typu okolicznościach? Często powtarzam, że kreatywność w branży eventowej to przede wszystkim rozwiązywanie problemów. Aby zaś rozwiązać problem, trzeba go najpierw dobrze zrozumieć. Kluczowe jest zatem to, co wydarza się przed procesem wymyślania: dialog, dobre pytania i empatyczne podejście.
Kto przyjeżdża na to wydarzenie?
Jaki jest szerszy kontekst?
Czy Państwa pracownicy są otwarci na tego typu rozwiązania?
Czego mogą teraz potrzebować?
Dlaczego to wydarzenie jest dla Was ważne?
Wstępem do porządnej i pokornej pracy kreatywnej jest proces zadawania Dobrych Pytań. Znacie Państwo swoją firmę lub produkt tak dobrze, że nawet nie domyślacie się, czego my możemy nie wiedzieć lub nie rozumieć. Coś, co dla Was jest oczywistością, dla nas może być zaskakujące i inspirujące. Często też osobie z zewnątrz łatwiej jest zobaczyć sedno procesów, które zachodzą w grupie. Dlatego umiejętność zadawania Dobrych Pytań jest dla nas tak istotna. I uwaga, jak to mówią: Piłka po naszej stronie! To my potrzebujemy zrozumieć Wasze cele i potrzeby, aby móc jak najlepiej dobrać narzędzia, które je zaopiekują. A gdzie tu miejsce na pokorę? Cóż, choć wielu początkującym kreatywnym trudno w to uwierzyć, naszym zadaniem nie jest wiedzieć lepiej - jesteśmy po to, by pomagać. Zdecydowanie wolę więc mówić w naszej pracy o empatii niż o insightach. Empatia pozwala spojrzeć szerzej na zadanie: kiedy widzimy potrzeby domniemanych odbiorców, tak samo jak zamawiającego, wtedy coś się zmienia. Branie pod uwagę obu stron zaangażowanych w wydarzenie daje możliwość wypracowania usługi, która usatysfakcjonuje wszystkich. Co łączy zatem świetny client service i wysokiej próby kreatywność? Empatia.
Podam Wam przykład, w jaki sposób dialog prowadzi do zaskakujących w swej prostocie rozwiązań. Tworzyliśmy ostatnio koncepcję rocznej konferencji dla naszego stałego Klienta. Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy pracować nad nią w formie warsztatowej, regularnie rozmawiając o celach i potrzebach. W pewnym momencie kluczowy dla całego wydarzenia okazał się fakt, że zapraszana grupa nie widziała się w realu od 3 lat. Nagle ktoś ze strony Klienta powiedział: „Wiecie co, najfajniej byłoby im po prostu nie przeszkadzać. Tak dawno się widzieli”. Wszyscy to podłapaliśmy i wspólnie zdecydowaliśmy, że zaraz po przyjeździe, kiedy to zazwyczaj otwiera się konferencję i narzuca tak zwaną kreatywną formę wspólnego spędzania czasu, tym razem ogłosimy czas wolny. Co za odważne i niestandardowe podejście: „Pozwólmy im spędzić ze sobą czas tak, jak będą chcieli”. Wyobraźcie sobie Państwo to poczucie ulgi i radości, kiedy uczestnicy faktycznie usłyszeli ten komunikat ze sceny już podczas imprezy. „Niczego od nas nie chcą, możemy sobie po prostu pobyć razem!”. Trafiliśmy w dziesiątkę i feedback po wydarzeniu był niezwykle pozytywny. A teraz wyobraźcie sobie, że próbujemy sprzedać tego typu koncepcję z zaskoczenia, bez kontekstu wcześniejszej rozmowy i otwarcie empatycznego podejścia. Prawdopodobnie pierwsze pytanie, jakie mogłoby paść, brzmiałoby:
A gdzie tu kreatywność?
_______________________________
Dawid Bednarski, dyrektor kreatywny Imagine Nation. W 2015 roku wybrany Kreatywnym Roku Branży Eventowej. Od tego czasu Imagine Nation już trzykrotnie zdobyła tytuł dla najlepszego kreatywnego w branży eventowej w konkursie MP Power Award - 2015, 2020, 2021 oraz wiele nagród branżowych za zrealizowane projekty dla Klientów agencji.